Co musisz wiedzieć o diecie w cukrzycy typu 1?

Niedawno dowiedziałeś się, że Twoje dziecko choruje na cukrzycę typu 1? Czy może po prostu szukasz informacji na temat diety w tej chorobie?

Zapraszam do przeczytania tego postu. Postaram się przybliżyć Ci ten temat i troszkę Cię uspokoić. :-)Czy moje dziecko musi mieć specjalną dietę?


Odnosząc się do zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podstawowe zasady diety są takie same, jak dla dzieci zdrowych. Jednak czytając dalej, widzimy, że:

„Zaleca się utrzymanie prawidłowego bilansu kalorycznego oraz zmniejszenie zawartości węglowodanów przyswajalnych, maksymalnie do 40-50% dobowego zapotrzebowania kalorycznego. Zaleca się ograniczenie cukrów prostych do 10% dobowego zapotrzebowania kalorycznego oraz uwzględnienie porcji warzyw w każdym posiłku." [1]

Jeżeli Twoje dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły, może jeść to samo co inne dzieci, musi mieć jednak odpowiednio odważone produkty i mniejszą porcję węglowodanów, na podstawie wymienników węglowodanowych (WW) ustalonych przez lekarza.

Czy moje dziecko nie może jeść słodyczy?


Oczywiście, że od czasu do czasu, tak jak inne dzieci, Twoje dziecko może sobie pozwolić na coś słodkiego. Słodycze mają wysoki indeks glikemiczny (szybko podnoszą poziom cukru we krwi) i będą niekorzystnie wpływały na glikemię. Natomiast każdy zdaje sobie sprawę, że nie możemy zabronić dzieciom z cukrzycą słodyczy, jest to nierealne. Ważne, aby wyliczyć odpowiednio WW i podać odpowiednią dawkę insuliny. Dobrym pomysłem są domowe słodycze, w których cukier zamienimy na np. ksylitol. Na blogu będę umieszczała ciekawe przepisy na dania i desery dla małych cukrzyków.Jaki jest cel diety w leczeniu dzieci z cukrzycą typu 1?


Moim celem jest dokładne wyliczenie wymienników węglowodanowych (WW) i wymienników białkowo-tłuszczowych (WBT), co pomoże zapobiegać hipoglikemii (zbyt niskiemu poziomowi cukru we krwi) i hiperglikemii (zbyt wysokiemu poziomowi cukru we krwi). W żywieniu w tej chorobie ważne jest, aby zapobiegać gwałtownym skokom glikemii i starać się utrzymywać ją na prawidłowym poziomie.

Czy jeżeli wyliczę WW na posiłek, to cukier na pewno będzie w normie?


Niestety niekoniecznie. Szczególnie na początku, krótko po rozpoznaniu cukrzycy, nie od razu dawka insuliny będzie idealnie dopasowana i glikemia po posiłku może być zbyt wysoka lub niska. Poza tym, zauważyłam, że każde dziecko reaguje inaczej na dany produkt. Na przykład mleko na śniadanie u niektórych dzieci wpływa bardzo niekorzystnie na poziom cukru, a u innych nie podnosi go tak bardzo. Kolejny przykład to chleb dedykowany cukrzykom, o niższym indeksie glikemicznym. U niektórych świetnie się sprawdza, ale są dzieci, które lepiej reagują na chleb graham. Do każdego dziecka trzeba zatem podejść indywidualnie. Postaraj się nie przejmować i zapisuj sobie po jakich produktach glikemia była za niska lub za wysoka, w przyszłości zmniejszysz lub zwiększysz dawkę insuliny i nauczysz się odpowiednio reagować. :-)

Jakie wartości glukozy we krwi są prawidłowe?


O to warto spytać swojego lekarza prowadzącego. Generalnie, na czczo najlepiej, aby glikemia mieściła się w zakresie 80-110 mg/dl, a w ciągu dnia, wartości powinny się mieścić w przedziale 70-180 mg/dl [2]. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale powinniśmy do tego dążyć. Warto pamiętać, że jeżeli glikemia wyniesie ponad 200 mg/dl, a jest pora posiłku, dziecko nie powinno jeść. Należy najpierw podać korektę i poczekać na tendencję spadkową. Jeżeli poziom cukru spadnie poniżej 200mg/dl, dziecko może zacząć jeść.

Inaczej sytuacja wygląda przed aktywnością fizyczną. Glikemia 80 mg/dl mimo, że jest prawidłowa, przed aktywnością fizyczną może doprowadzić do hipoglikemii. O dokładne wytyczne dotyczące glikemii przed rytmiką czy wyjściem na plac zabaw, zapytaj lekarza prowadzącego. Często zdarza się, że dziecko otrzymuje przed aktywnością dodatkowy posiłek, bez podawania insuliny.Jak często mierzyć glikemię?


Tutaj również zacytuję zalecenia kliniczne z tego roku:

Glikemię należy oznaczać na czczo i przed posiłkami, 1–2 godziny po posiłku, przed snem, przed, w trakcie i po wysiłku. Wskazane jest okresowe wykonywanie nocnego profilu glikemii. W sytuacji złego samopoczucia należy niezwłocznie zmierzyć glikemię." [1]

To był post wprowadzający do tematu żywienia w cukrzycy typu 1. W kolejnym artykule napiszę jak wyliczać wymienniki węglowodanowe. Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi postami na moim blogu.[1] Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2020, do pobrania tutaj:

https://cukrzyca.info.pl/zalecenia_kliniczne/zalecenia_kliniczne_dotyczace_postepowania_u_chorych_na_cukrzyce_2020

[2] Battelino T. i wsp. Diabetes Care 2019; 42: 1593–1603 https://care.diabetesjournals.org/content/42/8/1593